Size bir telefon kadar yakınız
0324 239 00 27
Dil Seçin
tr
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Hangi Renk Egzoz Dumanı Neyin Habercisidir?

24.12.2017
89 görüntülenme
Hangi Renk Egzoz Dumanı Neyin Habercisidir?

Arabanızın dilinden anlamak, herhangi bir arıza durumunu mümkün olan en kısa sürede önlemenizi sağlar. Arabanızla empati kurup onun yerine kendinizi koyun ve şöyle düşünün: Siz de bir anda grip olmuyorsunuz. Bir sabah uyandığınızda hapşırıyorsanız, boğazınız ağrıyorsa ya da ateşiniz varsa daha önceden soğuk almak, dengeli beslenmemek ya da bazı belirtileri görmezden gelmek gibi durumların acısını çekiyorsunuz demektir.

İşte arabanız da sizi arıza durumu büyümeden belli işaretlerle uyarıyor. Bu uyarılardan biri de egzoz dumanındaki renkler olabiliyor. Peki egzoz dumanı beyaz çıkarsa bu ne anlama gelir? Ya da egzoz dumanı neden mavi ve siyah çıkar? İşte cevapları:

Egzozdan Beyaz Duman Çıkması

“Motorun beyaz duman atması” olarak da ifade edilen egzozdan beyaz duman çıkmasının nedeni, birçok sürücünün düşündüğünün aksine soğuk havadan kaynaklanmaz. Sorun büyük ihtimalle şudur: Soğutma sıvısı, silindir yanma odalarına sızmış ve buharlaşmıştır. Bu da silindir blok contası arızası, silindir kapak hasarı veya silindir bloğunun çatlaması nedeniyle olmuştur. İnce ve şeffaf su buharı çıkıyorsa sorun yok ama yoğun beyaz renkli bir duman çıkıyorsa silindirleri kontrol ettirmenizde fayda var.

Egzozdan Mavi Duman Çıkıyorsa

“Mavi duman neden atar?” sorusunun ilk cevabı şudur: Motor yağ yakıyordur. Pistonlardaki motor yağının yanma odalarına gitmesini sağlayan segmanlar ya da supap contaları aşınmıştır. Bu nedenle yağ, silindirlerin içine kaçarak yanar ve dışarı atılmaya çalışılır.

Egzozdan Siyah Renk Duman Çıkması

Hava filtresi, hava sensörleri ve enjektörleri arızalanmış olabilir. Bu da aracın fazla yakıt tüketmesine ve motorun performansının düşmesine neden olur.

Egzozdan Gri Duman Çıkması

Gri renk duman, birkaç farklı sorunun işaretidir. En sık karşılaşılan sorun ise turbo yataklarının ve turbo mili üzerindeki segmanların aşınması sonucu turbonun yağ yakmasıdır. Arabanızın yağ eksiltip eksiltmediğine bakarak sorunun bu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Arabanız otomatik şanzımanlı ise vakum sağlayan modül de arızalanmış olabilir. Çünkü şanzıman yağının motora sızmasıyla da egzozdan gri renk duman çıkabilir.

Bir diğer olası problem ise karter havalandırma valfinin arızalanması nedeniyle yağ kaçağının meydana gelmesidir.

Bu ve bunun gibi birçok araç arızası, ikinci el araba alırken çok daha ciddi bir konu haline gelebiliyor. Bakım ve onarım işlemleri yetkili servisler tarafından düzenli olarak yapılmış,ve oto ekspertiz raporu araçları tercih edin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN