Size bir telefon kadar yakınız
0324 239 00 27
Dil Seçin
tr
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kış Lastiğinin Önemi

12.01.2018
33 görüntülenme
Kış Lastiğinin Önemi

Merhaba  Bu makalemizde  mersin oto ekspertiz merkezi Şahin oto ekspertiz de Kış Lastiği (Kar lastiği)  ile alakalı sorulan soruları daha detaylı anlatmaya çalışacağız.

 

Kış aylarında belirli tarihler arasında kış lastikleri kullanmak artık zorunlu hale getirildi.ve gerçekten de  bu zorunluluk araç kullanıcıların güvenliği için çok iyi oldu. Kışın karlı ve buzlu yollarda ilerlemenizi sağlıyacak iki tane kulllanmanız gereken yardımcınız var.Bunalardan ilki herkezin bilidiği maliyeti düşük olan kar zincirleri  fakat bu zincirleri kullanmanız zor ve asfalt kuru yollarda tehlikeli.diğeri ise kar lastikleri halk arasında maliyet olarak yüksek olduğu için pek fazla tercih edilmeyen kar lastikleri artık zorunlu. Kar lastiğinin avantajları gerçekten çok fazla Oto ekspertiz merkezimizde de yola çıkmadan önce sık sık uyarı yaptığımız  kış lastiklerinin özelliklerini şöyle sıralıyabiliriz.

  • Suda buzlu  ve karlı yollarda kayma riskini minimuma indirme
  • Kış şartlarında yola tutunma ve kavarma kabiliyetini en üst seviyelere çıkartarak kaza yapma  riskini en aza indirme
  • Kar buz ve çamurlu yollarda kayma olasılığını düşürme ve güvenli sürüş sağlama
  • 7° altında olan sıcaklıkta normal lastiklere göre daha çok performans gösterdiği tüm testlerde görülmüştür

Kısaca kışın 7° altında olan şehirlerde yaşayan otomobil kullanıcıları mutlaka kışlık lastiklerini taktırıpkendilerinin ve sevdiklerinin günvenliğini göz önünde bulundurmasını bir mersin oto ekspertiz merkezi şahin oto ekspertiz olarak  araç kullanıcılarına  önemle rica ediyoruz .

2018 Yasada Kış lastiği cezası ile ilgili şunaları diyebiliriz

Kış lastiğini her araba takacak mı? Peki yeni kış lastiği 2018 cezası ne kadar? Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebilecek. Şahsi ve ticari araçları yakından ilgilendiren bu süreç 1 Aralık-1 Nisan arasında uygulanacak. Kış lastiği takma kuralında cezalar da artırıldı.lik ceza yılbaşında 715 TL’ye yükselecek. Kimler kış lastiği takmalıdır? Kış lastiği takmak zorunlu mu? Soğuk havaların yaklaşmasıyla beraber kış lastiği uygulaması da kapıda! Ekipler sıkı denetimle kış lastiği uygulamasını getirecekler ve kar lastiği takmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecekler. İşte kış lastiği cezası ne kadar ve kış lastiği uygulaması zorunlu mu? gibi soruların cevapları haberimizde…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN