Size bir telefon kadar yakınız
0324 239 00 27
Dil Seçin
tr
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Km Düşürme Yöntemleri

01.08.2018
20 görüntülenme
Km Düşürme Yöntemleri

Mersin Oto Ekspertiz

Şahin Oto Ekspertiz olarak bu makalemizde km düşürme ile ilgili bilgiler paylaşacağız

Araç Kilometre Düşürme, Nasıl Düşürülür, Digital Km Makinesi Bilindiği üzere ikinci el araçlarda model yılına göre fazlaca kilometre yapmış olan otomobil minibüs otobüs gibi dizel ve benzinli araçlarda kilometre düşürme olayına sık sık şahit oluyoruz.

Peki ya nasıl bu kilometre nasıl düşürülüyor? Araç kilometresi nasıl düşürülür ? Sayaçlı (analog) ve Digital Kilometre Nasıl Düşürülür. Sayaçlı kilometre düşürme işleminde kilometre saati kısmına belli aparatlarla müdahale edilerek istenilen kilometreye varana kadar devam ettirilir ve bırakılır. Bu işlem aparatın monte edilmesinden bitimine kadar en fazla yarım saat ile bir saat arası sürmektedir. Diğital Göstergeli Araçlarda Kilometre Nasıl Düşürülür. Dijital göstergeli yeni model araçlarda ise aracın beynine bilgisayarla bağlanarak ilgili bölümde bir program vasıtası ile koruma durumu devre dışı bırakılarak istenilen kilometreye dönüştürülmektedir. Bu işlem sayaçlı kilometre saati bulunan araçlardan daha pratik olabiliyor. Bunun için ihtiyaç olan ekipman dijital km düşürme programı ve o programın yüklü olduğu km düşürme makinesidir. İkinci El Araçlarda Kilometre’nin düşürüldüğü Nasıl Anlaşılır,

1) Öncelikle araçta kilometrenin düşürülüp, düşürülmediğinin otomobilin yetkili veya özel servislerde bulunan diyagnoz cihazlarına (halk tabiriyle test cihazına) bağlanarak anlaşılması kesinlikle mümkün değildir. Yani araca kilometre düşürme cihazları yada uygun aparatlar bağlanarak bir kilometre düşürme işlemi yapılmışsa herhangi bir arıza tespit yada diyagnoz cihazıyla anlaşılması imkansızdır. Çünkü kilometre düşüm işlemi yapılırken aracın gösterge panelinde kilometre bilgisinin yazıldığı eproma müdahale edilerek eski kilometre cihaz tarafından siliniyor ve istenilen yeni kilometre yazılıyor.

2) Bazı arkadaşlar yeni nesil araçlarda kilometre bilgisinin birden fazla yerde yazıldığı yada depolandığı için herhangi bir kilometre düşürme işleminin yapılamayacağı yada yapılsa bile bazı cihazlarla tespit edilebileceğini söylemişler. Ne yazık ki tamamen yanlış. Kilometre bilgisi birden çok yerde tutuluyor bu doğru. Ancak siz sadece gösterge panelinden düşürürseniz araç zaten yeni kilometreyi yazmaz. Ya kontağı açınca eski kilometreyi tekrar yazar, yada hata vererek hiç kilometre bilgisi göstermez. Fakat piyasada kilometre düşürme işlemi yapanlar hangi arabanın gösterge paneli dışında kilometre bilgisini nerelere kaydettiğini bilir ve bu iş için yapılmış özel cihazlar ve aparatlar ile kilometre bilgisinin depolandığı tüm ünitelere müdahale eder ve kilometreyi düşürür. Zaten işin bedelide yapılan işin zorluğuna göre değişiyor. Eski araçlar için işlem zaten çok kolay. Birçoğunda hiçbir yer sökülmüyor. Araç OBDII portundan bir cihaza bağlanıyor, istenen kilometre yazılıyor ve işlem tamam. Ancak yukarıda bahsettiğim gibi kilometre bilgisi gösterge paneli dışında başka modüllerdede bulunuyorsa ilgili parçalar sökülüyor ve dışarıda bu iş için uygun aparatlara bağlanarak hepsine yeni kilometre yazılıyor. Bazı arabalarda buna arabanın anahtarlarıda dahil.

3) Kilometrenin düşürüldüğü ancak ve şanslıysanız arabanın yetkili servis kayıtlarına bakılarak anlaşılabilir. Ancak araç biraz yaşlıysa epey bir süredir servise gitmiyor olabilir ve sizde bir şey öğrenemeyebilirsiniz. Yada araç 4 yaşındadır ilk 2 yıl ilk sahibinde kalmış ve 30.000 km. yapmıştır. Sonra ikinci sahibi aracın bakımlarını özel servislerde yaptırmış ve 1 yıl kullanıp aracı 90.000 km.ye getirmiştir. Araç kötü niyetli alıcıya  satılmıştır, aracı alan kşi yetkili servis kayıtlarını inceletip kilometreyi ona göre düşürtmüştür. Kötü niyetli kişi kilometre düşürteceği zaman aracın yetkili servisteki kilometre durumunu mutlaka kontrol ettirirler.

4) Aracın direksiyonundaki yada pedallardaki yada içindeki ve dışındaki yıpranmalara bakarak kilometrenin düşürülüp düşürülmediğini anlamak hem mümkündür hemde değildir. Eğer araba 30.000den 5.000 yada 10.000e düşürülürse bu anlaşılabilir. Ancak 70.000den 40.000e yada 35.000e inerse yada 130.000den 60.000e inerse bunu aracın direksiyon vs. gibi trim aksamına bakarak anlamak hemen hemen imkansızdır.

5) Kilometreyi genelde Kötü niyetli satıcı düşürüyor. Kilometresi orjinal bir araba almak için arabayı  ilk kullanıcı sahibinden almaya çalışın.

6) Çok fiyat odaklı olmayın. Aracın piyasası 20.000 ise 19.000e yada 20.000e almaya çalışmayın. Arabaya sadece bir yıl binecek olsanız bile 21.000e alın iyi araba alın. Kafanız rahat eder. Genelde kilometresi düşürülmüş yada masraflı yada kaza geçirmiş araba alanlara bakın ya aracı piyasa değerine yada kendince mükemmel bir pazarlık yaparak yada uyanıklılık göstererek piyasasının altında almıştır, ama tabiri caizse kazığı yemiştir.

7) Çok kilometre odaklı olmayın. Önce aracın genel durumuna bakın. Hor kullanılmış mı ona bakın. İç aksamı temiz mi? Sigara yanıkları yada sigara kokusu ne alemde? Aracın kıyısına köşesine bakın. Dışında çok taş izi varmı? Jantlara bakın çok sürtme yada eğik var mı? Kilometreyi bunlardan sonra değerlendirin. Devamlı şehiriçi dur kalk trafikte kullanılan ve arabadan hemen hiç anlamayan biri tarafından kullanılmış 30.000 deki bir arabadansa devamlı uzun yol yapmış ve arabasını severek, anlayarak ve bakımlı olarak kullanmış birinden alıcak 45.000deki araba daha iyidir. Zaten insanlar araba alırken direk kilometreye baktığı için bu kilometre düşürme işi bu kadar yaygınlaştı. Eskiden bilgisayar alırken insanlar sadece bilgisayarın işlemcisinin ne olduğunu soruyorlardı. Bilgisayarcılarda iyi bir işlemciyi en kötü kalite markasız boardlara takarak ve markasız ramler ve yavaş harddiskler kullanarak markasız ekran kartlarıyla toplayıp satıyorlardı. Ancak artık toplama bilgisayar alanlar içndeki tüm bileşenleri soruyor. İnsanlar arabalar konusunda bilinçlendikçe kilometre düşürme işlemide bitecektir.

8) Filo kiralamadan çıkan arabaların hemen hepsinin kilometresi düşürülüyor. Çünkü bu araçlar kısa zamanda çok kilometre yapıyorlar. incelenene 90 adet filo aracı 3 yıl kullanılmış, bu araçlardan en düşük kilometrelisi tam 280.000 km!. En yüksek kilometrelisi 430.000 km. Bunların araçlar genelde en az 5 tane olmak şartıyla  satılıyor . Kötü niyetli satıcıların bu araçların kilometrelerini 80.000 ile en fazla 150.000 aralığında düşürdüğünden emin olabilirsiniz. Zaten bir çok bireysel kullanıcı binek bir arabanın helede minik bir arabanın 430.000 yazan kilometre sayacını hayal bile edemez. Görse yanlışlık bile olduğunu düşünebilir.

Not: Alıntıdır. Bunlara ek olaraki aracın TÜVTÜRK’ten muayeneye girdiği zamanlardaki km kayıtlarını isteyebilirsiniz. sigorta şirketlerinden şasi numarası ile daha önceki yaptırdığı poliçelerdeki varsa km bilgileri ile karşılaştırabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mustafa dedi ki:

    mersinde oto ekspertiz yaptiracagim km okuyan cihaziniz varmi

BİR YORUM YAZIN