Size bir telefon kadar yakınız
0324 239 00 27
Dil Seçin
tr
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Motor Yağ Özelliği

12.01.2018
35 görüntülenme
Motor Yağ Özelliği

Merhaba  Bu makalemizde  mersin oto ekspertiz merkezi Şahin oto ekspertiz de motor yağı ve Motor yağ değişimi ile alakalı sorulan soruları daha detaylı anlatmaya çalışacağız.

Motor yağı Nasıl Oluşur?

Ham olan petrolden çıkan yağlara ,mağdeni ve makina yağı adı verilir.Motor yağı ise bu çıkan yağlara katkılar eklenerek istenilen özellikte motor yağı elde edilir.Katkıların motor yağına verdiği özellikleri şöyle sıralıyabiliriz.

  • Motorun düşük sıcaklıklarda çalışırken yağın kalınlaşmasını engelleyerek Kış günlerinde aracın daha rahat çalışmasını sağlar.
  • Yüksek sıcaklıklarda ise yağlama özelliğini korur, böylece yüksek ısıda çalışan motor parçalarının üzerindeki sürtünmeleri ,aşınmaları ve kurum bağlama gibi olumsuz etkenleri en aza indirir.
  • Yağın sulanmasını incelmesini köpürmesini engelleyerek motor yağının kalitesini  arttırır.

Motoru temizler motorda çalışma esnasında aşınan parça kalıntılarını talaşlanmaları bir yerde toparlar ve kartelin en alt tabakasında biriktirir böylece yağ değişimin de ilk bu  talaşlar dışarı atılır.

Motor Yağının Görevleri

  • Sürtünmeyi azaltır
  • Aşınmayı azaltır
  • Soğumaya  kolaylık tanır
  • Sızdırmalık sağlar
  • Temizlemeyi ve kalıntıları bir araya toplar

Ne Sıklıkta Yağ Değişimi Yapılmalıdır?

Genelde bu konudaki görüş, 10.000 Km’lik, 15000 Km’lik  Motor yağları diye bilinir. ve Sanayi ustaları tecrübeleri ile bunu  araç sahiplerine bildirir ve motor yağ değişimi yaparlar. Yanlız bu tamamen yanlış  bir olaydır. Doğrusu araç fabrika üreticisinin bildirdiği sürede yada bildirdiği km  yağ değişimin yapılmasıdır. Fazla Km  kullanım aracınızın motorunun erken yıpranmasına sebep olabilir.Mutlaka araç üreticisinin belirlediği km ve zaman da yağ değişim yapılmalıdır.

Eğer Yağ Değişimi Gecikirse ve Yapılmaz ise Ne Olur?

Eğer aracınızı motor yağını değiştirmezseniz motor yağı bir süre sonra özelliğini kaybeder.Yüksek ısıdan ve Sürtünmeden dolayı aracınız ısınır ve bir süre sonra parçalar birbirine kaynayabilir. Motorun paslanmasını engelleyen yağ özelliğini kaybettiği için motorunuzun bozulmasına sebebiyet verir.Eğer yağ sulanır özelliğini kaybettiğinde segmanlar arasından sızar ve egzoz  manifoltuna geçiş yapıp yanarak beyaz duman şeklinde egzozdan çıkar.Bu gibi durumları mersin oto ekspertiz merkezi olan şahin oto ekspertiz de sıklıkla görebiliyoruz

Motor yağı  değişimi aracınızın Motorunu uzun süre sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Değişim konusunda en doğru bilgileri araç üreticisi ve yetkili servislerinden sorgulayabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN