Size bir telefon kadar yakınız
0324 239 00 27
Dil Seçin
tr
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

GÜNÜMÜZ ARAÇLARDAKİ MOTOR ÇEŞİTLERİ

18.04.2018
17 görüntülenme
GÜNÜMÜZ ARAÇLARDAKİ MOTOR ÇEŞİTLERİ

GÜNÜMÜZ ARAÇLARDAKİ MOTOR ÇEŞİTLERİ

Araç motorları günümüzde yakıt çeşitleri olarak temelde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar dizel motorlar ve benzinli motorlar olarak ifade edilebilir. Dizel motorlar mazot ile çalışırken diğer motor çeşitleri benzin ile çalışmaktadır. Bu ayrım oldukça genel bir ayrım olduğundan dolayı yazımızı Mersin ekspertiz şahin oto olarak biraz daha çeşitlendirelim. Geçmişte yaygın olarak kullanılan atmosferik motorlar günümüzde giderek turbo beslemeli motorlara yerini bırakmaktadır.

Atmosferin motorlar geri bir teknolojiyle üretilmiştir. Yakıt tasarrufu ikinci planda yer almaktadır. Turbo motorlarda ise yüksek basınç altında düşük yakıt tüketimi prensibi yer alıyor. Bu nedenle yüksek performansı oldukça düşük yakıt tüketimi ile yakalamanız mümkün olmaktadır. Turbo beslemeli motorlarda egzozdan atılmak üzere olan çiğ yakıt yeniden motor içerisine gönderilerek yanmamış yakıtın boşa gitmesinin önüne geçilir. Bu durum hem performans hem de yakıt tüketimini olumlu etkilemektedir.

Günümüzde motor teknolojileri hemen hemen benzer seviyelerde olsa da üretici bazında motorlarda farklı teknolojiler kullanılmaktadır. Günümüz teknolojisine uygun motor çeşitlerini inceleyerek yazımıza devam edelim.

FSI Motorlar

Volkswagen grubu tarafından geliştirilen teknolojik motordur. Yakıt direkt olarak yanma odasına püskürtülerek yakıt tasarrufu amaçlanmıştır. Gelişmiş teknolojiye sahip olan bu motorda performans beklenen düzeyde olmadığından yeterince ilgi görmeyi başaramamıştır.

TSI Motorlar

FSI motorların yeterince performans verememesi sonucunda teknolojisini daha ileri taşıyarak TSI motorlar üretildi.  Performansı yükseltmek ve yakıt tüketimini daha da düşürmek adına Turbo desteği sağlanan bu motor türü günümüzde giderek yaygınlaşıyor. Düşük hacimli motorların yüksek performans vermesi hedeflendiği bu motor tipinde vergi avantajı büyük dikkat çekiyor. 1.2 veya 1.4 motora sahip olan araçların performansları beklenenin üstünde oluyor. Düşük yakıt tüketimi de buna eklenince oldukça cazip olan TSI motorlar kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarıyor.

CRDI Motorlar

Gelişen teknolojiye ayak uydurarak yenilikler yapan firmalar motor isimlerini de çeşitlendirmektedir. CRDI motorlar yaygın olarak Hyundai grubu tarafından kullanılmaktadır. Dizel motor olması dikkat çekerken her devirde farklı miktarda yakıt püskürtmesi düşük yakıt tüketimini de beraberinde getirmektedir.

DCİ Motorlar

Dizel motor teknolojisine sahi olan bu motor seçeneğinde yüksek basınç altında yakıt püskürtmesi gerçekleştirilir. Yakıt tasarrufu sağlayan bu sisteme ek olarak farklı devir aralıklarında ve araç yüküne uygun olarak bu püskürtme basıncında farklılıklar olmaktadır. Motor sesinin daha az olması da dikkat çeken özellikleri arasında bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN