Size bir telefon kadar yakınız
0324 239 00 27
Dil Seçin
tr
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Motor Yağına Su Karışması

06.01.2018
95 görüntülenme
Motor Yağına Su Karışması

Motor Yağına Su Karışması

Ekspertiz Merkezimizde  sık karşılaştığımız bir durum sebebleri

Motor yağına Su veya Suya Yağ Karışması nedenleri,

Yeni tip motorlar da  en sık karşılaştığımız problemlerden biri de Motor yağına Su veya Suya Yağ Karışması yer almaktadır. Benzinli veya  dizel araçlar olmak üzere tüm motorlar da bu problemle karşılaşılmaktayız. Suya yağ veya yağa su karışması durumunun iki arızaya işarettir.

Bunlardan birincisi araç motorları  motor bloğu ve silindir kapağı olmak üzere iki ana parçaya ayrılır. Bu parçaların arasında silindir contası adı verilen parça vardır. Silindir contası çeşitli sebeplerden dolayı hasar görüp bozulabilir.  Sebepler arasında yüksek ısı hararet veya kalitesiz antifirizin zararı diyebiliriz. Motor bloğu ve silindir kapağında birbirine çok yakın yağ ve su kanalları bulunur. Motor bloğu ve silindir kapağı arasında işlevsel mukavemet sağlayan silindir contası, aynı zamanda yağ ve suyun birbirine karışmasını önler. Yüksek hararet nedeniyle silindir contası arızası olursa su ve yağın birbirine karışması gerçekleşir.

Bu olay tamirci diliyle tespiti ve açıklaması  “conta yakmış” şeklindedir. Conta yanması durumuyla karşı karşıya kaldığınızda aracın çalışmasında anormallik, aşırı su kaybı gibi belirtilerle karşılaşırsınız. Bu sorunu ortadan kaldırmak için silindir kapağının sökülüp  silindir kapak contasının değişimi yapılması gerekir ve silindir kapak contası arızası giderilmsi gerekir.

ikinci arıza nedeni ise Son dönemde üretilen bütün motorlar da  yağ soğutucusu denilen bir parça mevcuttur. Bu parça, içerisinde yağ ve su kanalları bulunan küçük bir  petektir. Motor üzerindeki yağ filtresinin altında yer alır. Yağ soğutucusunun görevi, motor içerisindeki yağı soğutma sıvısı olan motor suyu vasıtasıyla soğutmaktır. Bu peteğin çürümesi veya delinmesi durumunda içerisindeki kanallarda mevcut olan yağ ve su birbirine karışacaktır. Bu durumla karşılaştığınızda aracınız çalışmasında bir anormallik görülmez fakat genleşme bidonunda karışımdan kaynaklı lekeleri fark edebilirsiniz. Bu durum yağ soğutucusunda arıza olduğunu gösterir.

Bu tip arızaları ekspertiz merkezimizde kolaylıkla tespit etmekteyiz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN